כלבים ואנשים

על הקשר בין כלבים ואנשים

על הקשר בין בני אדם לכלבים ידוע כבר עשרות אלפי שנים לאורך ההיסטוריה. הכלבים מנהלים מערכת יחסים רגשית עם בני האדם וכבר מגזעים קדומים אשר שימשו בעיקר לצרכי עבודה והגנה, החלו להתפתח רגשות וקשר שאנו קוראים לו קשר אנושי בין הכלב לבין האדם. כדי שיתפתח חיבור בין שני יצורים חיים יש הצורך לפתח רגשות אחד כלפי השני, רגשות כמו אמון, חיבה, אהבה ועוד. הקשר בין בני אדם וכלבים הוא קשר שאינו מצוי באף מקום בטבע בין שני יצורים חיים מזן שונה.

כיצד הקשר מתחיל?

גם בני אדם וגם כלבים הם יצורים חיים הזקוקים להזנה רגשית. כלומר, זקוקים לאהבה, חום, מישהו שיאהב אותם, מישהו לתת לו אהבה ועוד. כאשר הצורך הרגשי הזה אינו מתמלא אצלנו בני האדם למשל אנו מתחילים לראות הדרדרות בריאות, הדרדרות במצב הרוח, דיכאונות ועוד. גם הכלבים המפתחים קשר רגש לבעליהם יכולים לחוש ולהרגיש את החיבה, האמון או תחושת הניכור שהם מקבלים מהם. החיבור בין כלב לבן האדם הוכח מחקרית אינספור פעמים כי הוא תורם רבות להפחתת לחץ הדם, הפחתת הסיכון לדיכאונות והפחתת הסיכון למחלות שונות והכול על ידי טיפול ודאגה לכלב, ליטוף וחיבור רגשי אליו. החיבור בין כלבים לבני אדם מתחילים כבר כאשר מדובר בתינוק קטן (ואנו יכולים לראות כלבים שתומכים בתינוקות, מגינים עליהם, ישנים לידם, משחקים אתם ועוד) ועד גיל מבוגר.

הקשר של כלבים עם תינוקות וילדים קטנים:

לא פעם אנו רואים סרטונים או תמונות של כלבים מחוברים לילדים קטנים ולהיפך. ידוע כי הקשר בין כלבים וילדים קטנים הוא קשר נהדר שיכול לתרום להתפתחות של התינוק/הילד, לתרום להתפתחות האופי של הילד ולפעילויות קוגניטיביות כאלה ואחרות. כך למשל ילדים שאינם יודעים לווסת את המגע שלכם (לדוגמה ילדים שמלטפים באגרסיביות או ברכות יתרה) ילמדו כיצד לווסת את המגע שלהם על ידי ליטוף הכלב. כמו כן הילדים יוכלו לפתח יותר ביטחון עצמי בליטוף ומשחק עם הכלבים. הכלבים, בהתאם לגילם ואופיים, ירצו לשחק עם הילד והשניים יוכלו להעביר שעות רבות של משחק וכיף יחד. כמו כן גם הכלב יהיה מאושר שיש מי שמשחק אתו ומקדיש לו זמן רב. הכלבים יתרמו לילדים שלכם לפתח כישורים חברתיים וכישורים רגשיים. כמו כן כדאי לדעת שכל כלב יכול להתאים למחיה עם תינוקות, כל עוד מתאימים את סוג הכלב, האופי שלו והגיל שלו לתינוק או לילד החי בבית. ילד שקט יותר ומכונס יצטרך כלב פעיל ואנרגטי יותר, בעוד שילד אקטיבי ואנרגטי טוב יהיה לאזן אותו עם כלב מסוג רגוע.

הקשר של כלבים עם אנשים מבוגרים:

מחקרים נוספים שנעשו כדי לבחון את הקשר בין כלבים לבני אדם מצא כי אנשים מבוגרים המגדלים כלבים משפרים משמעותית את איכות חייהם, גם לעת זקנה וגם אם הם חיים לבד כביכול (לא באמת לבד כי יש להם כעת את הכלב שלהם אתם). גידול הכלבים והעובדה שהם חיים בחברתנו מקלה על תחושות של בדידות ודיכאון, מפחיתה לחץ, חרדות ודאגות שונות ומעלה את תחושת השמחה, האופטימיות והאהבה החיוניים מאוד בטח בגיל הזה. הוצאה של הכלב לטיול יכולה לספק לאדם המבוגר גם פעילות ספורטיבית, גם פעולה המסייעת לנפש שכן הוא יוצא מעט לטייל ונושם חמצן ועוד. 

לסיכום; החיבור בין כלבים ואנשים הוא חיבור רגשי אנושי שאין כדוגמתו עם זנים אחרים בטבע. הכלבים נחשבים לחבריהם הטובים ביותר של בני אדם ולרוב זה באמת נכון. מלבד העובדה שהם אינם שופטים אותנו ומספקים לנו אהבה ותמיכה ללא תנאים הוכח מחקרית שגידול כלבים תורמים רבות לבריאות הפיזית והנפשית של האדם. אל תחכו עוד יום – יש המון כלבים המחכים למצוא משפחה חדשה.

למעבר לחטיפים לכלבים לחצו כאן>>